Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih januarja 2021 znašal 434 mio EUR, brez učinka COVID ukrepov bi imel državni proračun rahel presežek (36 mio EUR).
Mesečni obseg COVID ukrepov z neposrednim učinkom na saldo državnega proračuna je januarja znašal 472 mio EUR. Januarski odhodki v ta namen predstavljajo več kot polovico s proračunom predvidenih COVID odhodkov za celotno leto 2021. Skupni neposredni učinek teh ukrepov od marca 2020 tako znaša 2.896 mio EUR.
V drugem valu epidemije je bil po razpoložljivih podatkih v ukrepe za ohranjanje delovnih mest vključen precej manjši delež delovno aktivnih kot spomladi lani.
Ob nadaljnjem naraščanju javnofinančnih stroškov COVID ukrepov Fiskalni svet poziva nosilce ekonomske politike, naj enkratne ukrepe dejansko usmerijo v omilitev neposrednih posledic epidemije. Pojavlja se namreč dvom v upravičenost nekaterih izplačil dodatkov zaposlenim. Ob nadaljnji širitvi skupin prebivalstva, ki prejemajo solidarnostne dodatke poudarjamo, da je strukturne težave nujno naslavljati s premišljenimi sistemskimi spremembami in ne z enkratnimi rešitvami. Povečevanje porabe, ki ni neposredno povezana z epidemijo, namreč tudi zmanjšuje manevrski prostor za ustrezno naravnano fiskalno politiko po koncu epidemije.